201707.19
0

Pagal naująjį Darbo kodeksą gali būti lengviau atleisti samdomus vadovus, nesumokant jiems išeitinių kompensacijų. Teisininkai vadovams pataria derėtis dėl „auksinio parašiuto“ – individualių išėjimo iš darbo sąlygų.

„Dėl naujame Darbo kodekse esančių neapibrėžtumų nuo šiol daug paprasčiau atleisti vadovą be išeitinės kompensacijos. O iki šiol galiojęs DK numatė dviejų mėnesių išeitinę kompensaciją, kai vadovas buvo atleidžiamas šalių susitarimu“, – atkreipia dėmesį Jurgita Judickienė, advokatų kontoros „Jurex“ vadovaujančioji partnerė, advokatė.

Anot teisininkės, nuo liepos 1 d. įsigaliojusio Darbo kodekso (DK) skyriuje, kuris reglamentuoja vadovaujančių darbuotojų darbo santykius, nurodoma, kad jei jie truko ilgiau nei 2 metus ir vadovas dirbo pagal terminuotą darbo sutartį, jį atleidžiant turi būti išmokama 1 mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoka.

„Kyla klausimas, kaip bus tuo atveju, jei vadovo darbo sutartis yra neterminuota, o jis yra išdirbęs daugiau nei 2 metus? Vadinasi, tokiu atveju jam jokia kompensacija nepriklauso. Tai akivaizdus teisinis neapibrėžtumas“, – vertina p. Judickienė.

Eiliniai – saugesni

Teisininkės nuomone, iš esmės tai reiškia, kad dėl paliktų teisinių spragų, atleidžiant šalių susitarimu, eiliniai darbuotojai yra labiau apsaugoti nei įmonių vadovai.

Todėl samdomiems vadovams ji pataria iš anksto atidžiai susiderėti dėl individualių darbo ir išėjimo iš darbo sąlygų – vadinamojo auksinio parašiuto, nes kitu atveju jie rizikuoja likti be jokių kompensacijų.

„Tokia praktika Lietuvos versle šiuo metu gana reta ir dažniausiai taikoma didelėse tarptautinėse korporacijose, kurios, siekdamos pritraukti gerų vadovų, įvairias garantijas naudoja kaip derybinį argumentą. Nuo šiol Lietuvos įmonių laukia daugiau derybų su samdomais vadovais“, – vertina p. Judickienė.

Teisininkė mini ir kitą DK neapibrėžtumą: įtvirtinus nuostatą, kad vadinamaisiais vadovaujančiais asmenimis, kurių darbas poilsio ir švenčių dienomis nelaikomas viršvalandiniu darbu ir jiems taikomos kitos atleidimo iš darbo taisyklės, negali būti daugiau kaip 20% įmonės darbuotojų, kyla keblumų mažoms įmonėms, turinčioms du ar tris darbuotojus. Ši problema, anot jos, aktuali ir didelėms įmonėms, turinčioms Lietuvoje kelis padalinius, kurių kiekvienas turi savo vadovą.

„Nėra atsakymo, kaip spręsti dilemą, jei įmonėje dirba du žmonės, o vienas jų, natūralu, yra įmonės direktorius, vadinasi, jau 50% darbuotojų yra vadovaujantys asmenys“, – nurodo p. Judickienė.

(Ši medžiaga pirmiausia buvo publikuota „Verslo žinių“ dienraštyje ir portale.)

Susijusios naujienos

21Bir

Praktiniai mokymai „Naujas Darbo kodeksas: ką žinoti ir kaip pasiruošti?“ liepos 4 d. Vilniuje

by jurex  Comments (0)
Nuo liepos 1 d. Įsigalioja naujasis Darbo kodeksas. Tai – bene didžiausias darbo santykių pokytis per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją. Advokatų kontora JUREX siūlo susipažinti su esminiais naujojo Darbo kodekso pokyčiais ir aptarti veiksmus, kuriuos šių naujovių akivaizdoje būtina atlikti.
25Geg

Valstybės tarnautojo interesų supainiojimo atvejis: ar verslas toleruotų tokį elgesį?

by jurex  Comments (0)
Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) nustačius, kad Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) vadovas Gintautas Kėvišas supainiojo interesus, pakanka ir vieno šiurkštaus pažeidimo, kad prasikaltęs tarnautojas netektų pareigų. G. Kėvišo atleidimo motyvus portalui DELFI komentavo advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė Jurgita Judickienė.
14Vas

Apie sudėtingas, ilgai trunkančias nesąžiningos konkurencijos bylas „Verslo žinioms“ pasakojo Jurgita Judickienė

by jurex  Comments (0)
Kasmet teismuose daugėja bylų dėl nesąžiningos konkurencijos – verslininkai vis dažniau kreipiasi į teismą, prašydami priteisti nesąžiningo konkurento, dažniausiai buvusio darbuotojo, padarytus nuostolius. Apie net po kelis metus trunkančius itin sudėtingus, brangiai kainuojančius procesus ir iš nesąžiningo konkurento paprastai priteisiamas tik simbolinio dydžio sumas „Verslo žinioms“ pasakojo JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė.
7Spa

JUREX advokatės dalyvavo didžiausioje darbo teisės ir personalo konferencijoje

by jurex  Comments (0)
Spalio 5–6 d. JUREX partnerės, advokatės Jurgita Judickienė ir Agnė Bilotaitė dalyvavo konferencijoje „HR | Darbo teisė ir personalas 2016“, kur pasidalino patirtimi ir aptarė personalo specialistams aktualius nesąžiningos konkurencijos ir asmens duomenų apsaugos klausimus.
4Spa

Jurgita Judickienė su „Verslo žiniomis“ dalinosi įžvalgomis apie darbo tarybų steigimą

by jurex  Comments (0)
Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujam Darbo kodeksui įmonėse, turinčiose 20 ir daugiau darbuotojų, turi būti įsteigtos darbo tarybos. Apie darbo tarybos rinkimų komisijos sudarymo tvarką, tarybos veiklos procesus bei galimą atsakomybę už darbo tarybos nesudarymą pasakojo advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė.

Daugiau naujienų